SVEIKISĄNARIAI.LT

Sąnario struktūra

Kremzlė

Kremzlė – tai jungiamojo audinio struktūra, dengianti sąnarinius kaulų galus.
Pagrindinė kremzlės funkcija – sudaryti mažos trinties slystamąjį paviršių ir absorbuoti smūgius, tenkančius sąnariui.
Kremzlė sudaryta iš chondrocitų ir tapląstelinės medžiagos, kurios pagrindas (apie 70-80%) vanduo bei likusi dalis:

  • Kolagenas (90% – II tipo kolagenas) – dažniausiai sutinkamas organizmo struktūrinis baltymas, suteikiantis kremzlei tvirtumo.
  • Proteoglikanai – pritraukiantys ir išlaikantys kremzlėje didelį vandens kiekį, suteikiantys kremzlei elastingumo.

Sąnario kremzlėje nėra nei nervų, nei kraujagyslių – medžiagų apykaita vyksta difuzijos būdu per sinovijinį skystį (sąnarinį skystį). Normaliai kremzlėje nuolat vyksta senos tarpląstelinės medžiagos ardymas ir naujos medžiagos gamyba. Senstant ar dėl ligos ši pusiausvyra sutrinka – ardymas tampa greitesnis nei naujos medžiagos gamyba, vystosi kremzlės nykimas. Atsistatyti gali tik nedideli kremzlės defektai.

Sąnario membrana

Sąnario (sinovinė) membrana, kurioje gausu nervinių galūnių, iškloja sąnario ertmę. Vidinį membranos sluoksnį sudaro specifinės lastelės – sinovijocitai, kurie gamina sąnarinį skystį bei užtikrina svarbių medžiagų transportą tarp kraujo ir sąnario.

Sąnarinis tarpas

Tai siauras tarpas tarp sąnarį sudarančių kaulų, kurį užpildo sąnarinis skystis.

Sąnarinis skystis

Sinovinis (sąnarinis) skystis užpildo sąnarinį tarpą, sutepa sąnarinius paviršius, tiekia kremzlei maisto medžiagas ir deguonį.
Pagrindinė sąnarinio skysčio sudedamoji dalis yra hialurono rūgštis, gebanti sulaikyti didelį vandens molekulių kiekį, mažinanti sąnarinių paviršių trintį.
Sąnarinio skysčio normos ribos nėra nustatytos, nes skirtinguose sąnariuose, skirtingiems žmonėms sąnarinio skysčio kiekis yra skirtingas.

Raiščiai

Raiščiai – tai jungiamojo audinio juostos, kuriomis tarpusavyje sujungiami kaulai. Jie suteikia sąnariui tvirtumo ir neleidžia judėti netinkama kryptimi.
Raiščius sudaro jungiamojo audinio ląstelės ir tarpląstelinė medžiaga, kurios pagrindinę masę sudaro I tipo kolagenas.

Sausgyslės

Sausgyslė – tvirtas skaidulinio jungiamojo audinio audinys, jungiantis raumenis prie kaulų.
Pagrindinė sausgyslės funkcija – jungti raumenis prie kaulų, moduliuoti jėgas judėjimo metu ir priduoti papildomo stabilumo.
Sausgyslės sudarytos iš lygiagrečių kolageno skaidulų, kurios tarpusavyje sujungtos kitais baltymais, bei sausgyslės ląstelių (tenocitų). Sausgyslėse vyrauja I tipo kolagenas.

Girnelė

Girnelė – beveik trikampio formos kauliukas, dengiantis kelio sąnarį iš priekio.
Prie jos tvirtinasi šlaunies (keturgalvis) raumuo. Girnelės viršūnėje dalyje prasideda raištis, kuris pritvirtina girnelę prie blauzdikaulio.

Meniskai

Meniskas -tai C formos skaidulinis kremzlinis audinys, esantis tarp kelio sąnario šlaunikaulio ir blauzdikaulio. Kelio sąnaryje yra du meniskai – vidinis ir išorinis.
Meniskai sušvelnina smūgius, tenkančius sąnariui, stabilizuoja kelią. Jie ypač reikšmingi atliekant sukamuosius judesius. Sąnario apkrovos metu meniskai padidina kremzlės kontaktinius paviršius, tuo būdu sumažina apkrovą sąnarinei kremzlei. Lenkimo metu meniskai neleidžia sąnarinei kapsulei įsiterpti tarp sąnarinių paviršių, taip pat yra labai svarbūs sąnarinės krmezlės mityboje.

Raumenys

Iš specifinio audinio sudarytos struktūros, kurių pagrindinė funkcija yra susitraukinėjant judinti kūno dalis. Raumuo tvirtinasi prie kaulų. Gavęs nervinį impulsą, raumuo susitraukia (sutrumpėja), taip vyksta judesys per vieną ar kitą sąnarį. Susitraukti raumenims padeda ir įvairūs baltymai, tarp kurių svarbiausi – aktinas ir miozinas.

Kaulas

Tai kietas ir standus organas, sudarantis griaučius. Kaulinis audinys susideda iš kaulinių ląstelių (osteocitų) ir tarpląstelinės medžiagos. Tarpląstelinė medžiaga yra kieta ir stipri, kadangi persunkta mineralinių druskų. Subrendusios kaulinės ląstelės kartu su tarpląsteline medžiaga sudaro kaulines plokšteles, o šios kaulinius cilindrus, per kuriuos įeina kraujagyslės ir nervai.
Suaugusio žmogaus kaulas sudarytas iš 50 proc. vandens, 25 proc. mineralinių ir 25 proc. organinių medžiagų. Vaikų kauluose organinių medžiagų yra daugiau nei neorganinių, todėl jų kaulai yra lankstesni, rečiau lūžta, o lūžę greičiau suauga. Seniems žmonėms kauluose padaugėja mineralinių medžiagų, todėl kaulai pasidaro trapesni ir dažniau lūžta. Iš mineralinių medžiagų daugiausia yra kalcio fosfato, kalcio karbonato ir kt. Pusę organinių medžiagų sudaro riebalai, kurių daugiausia yra kaulų čiulpuose. Organinės medžiagos suteikia kaului lankstumą ir stangrumą, neorganinės – kietumą ir tvirtumą.

Pagrindinės kaulų funkcijos:

Apsauginė – sudaro įvairias dėžes bei duobes ir apsaugo juose esančius organus;
Atraminė – prie kaulų tvirtinasi minkštieji kūno audiniai;
Judėjimo – kaulai veikia kaip atrama raumenims ir kaip svirtys;
Kraujodaros – raudonuosiuose kaulų čiulpuose yra specializuoto jungiamojo audinio su kamieninėmis kraujo ląstelėmis;
Sandėlinė – geltonuosiuose kaulų čiulpuose kaupiami riebalai, kaulinė medžiaga yra kalcio druskų saugykla.

Each type has flip through this site a specific application process.