SVEIKISĄNARIAI.LT

Pūlingas artritas

Pūlingas artritas – tai ūminis infekcinis sąnario uždegimas, kuris kyla bakterijoms patekus į sąnarį.

Pūlingą artritą gali sukelti įvairios bakterijos, dažniausiai auksinis stafilokokas (Staphylococcus aureus). Bakterijos į sąnarį gali patekti iš kraujo (sergant kitomis pūlingomis ligomis ar sepsiu), iš šalia esančio kaulo (sergant osteomielitu), iš aplinkos (per gilią žaizdą, sąnarių operacijų metu).

UnknownPūlingu artritu labiau linkę sirgti žmonės, kurių sąnariai jau yra pažeisti kokios nors ligos (reumatoidinio artrito, osteoartrito), kuriems atliktos sąnarių protezavimo ar artroskopinės operacijos ar tie, kurių imunitetas yra susilpnėjęs (dėl ilgą laiką vartojamų gliukokortikoidų, cukrinio diabeto, kitų lėtinių, organizmą alinančių ligų). Dažniausiai serga 50-70 metų amžiaus žmonės. Dažniausiai pažeidžiami sąnariai: keliai, klubai, pečiai, vaikams – čiurnos ir alkūnės.

Simptomai: sąnario skausmas, patinimas, karštis sąnaryje, odos paraudimas, šaltkrėtis, karščiavimas.

Skausmo pradžia ūmi, skauda tik vieną sąnarį. Skausmas būna labai stiprus, pulsuojantis, dažnai stipresnis naktį, ypač paryčiais, nepriklauso nuo fizinio krūvio bei nepraeina pailsėjus.

Pažeistas sąnarys patinsta, oda virš jo parausta. Pakyla kūno arba odos virš artrito apimto sąnario temperatūra, todėl liečiant, sąnarys atrodo karštas.

Ligos eiga ūminė. Negydant ji greitai progresuoja, gali net baigtis mirtimi. Ypač pūlingas artritas pavojingas mažiems vaikams ir pagyvenusiems žmonėms bei žmonėms su nusilpusiu imunitetu.

Diagnozė

Kraujo tyrime randama uždegimo rodiklių: padaugėja baltųjų kraujo kūnelių, padidėja eritrocitų nusėdimo greitis. Ligos pradžioje sąnario rentgeno nuotrauka gali nerodyti jokių pakitimų, ligai įsisenėjus gali matytis kremzlės ar kaulo suirimas. Diagnozė tiksliai nustatoma, plona adata įdūrus į sąnario ertmę ir paėmus iš ten skysčio (pūlių) ištyrimui.

Gydymas

Gydymą turi paskirti gydytojas! Niekuomet nesigydykite patys. Pūlingas artritas dažniausiai gydomas ligoninėje. Dažniausiai gydytojas iš pradžių paskiria į veną ar į raumenis leidžiamus antibiotikus, vėliau, kai būklė kiek pagerėja – geriamus antibiotikus.

Pūliams iš sąnario ertmės pašalinti, atliekamos sąnario punkcijos, sąnario praplovimai. Jei tokiu būdu sąnario ertmės išvalyti nepavyksta, daroma sąnario operacija, sąnario ertmėje paliekami vamzdeliai, per kuriuos sąnarys „valosi”.

Svarbu nesveikam sąnariui suteikti ramybę, todėl galūnė gali būti sugipsuojama ar įtveriama specialiais įtvarais. Ligai rimstant, reikia pradėti sąnarį mankštinti, kad jis neliktų nejudrus. Tačiau pilnai sąnarį apkrauti leidžiama tik išnykus visiems uždegimo požymiams.

Jokiu būdu nedėkite ant sąnario šildančių kompresų ir nepradėkite gerti antibiotikų savo nuožiūra. Jei įtariate, kad prasidėjo pūlingas artritas, jei po sąnario traumos skausmas nerimsta, tampa pulsuojantis, o sąnarys – patinęs, karštas, paraudęs – uždėkite ant skaudamo sąnario ledo, imobilizuokite galūnę bet kokiu įtvaru ir kreipkitės į gydytoją.

Laiku nepradėjus tinkamai gydyti, infekcija gali išplisti po visą organizmą, gali išsivystyti sepsis (kraujo užkrėtimas). Net 20-50% atvejų uždegimas išplinta į šalia esantį kaulą. Uždegimas gali stipriai pažeisti sąnario struktūrą, todėl gali likti nuolatinis sąnario funkcijos sutrikimas.

We are still making minor additional hints changes to the data input fields.