SVEIKISĄNARIAI.LT

Sausgyslių ir raiščių sužalojimas

Dažniausiai pasitaiko uždaros raiščių, sausgyslių traumos: patempimai, plyšimai (pilni ar daliniai).

Raiščių patempimai dažniausiai pasitaiko labiausiai apkrautiems sąnariams: čiurnoms, keliams, riešams.

Čiurnos raiščių patempimas yra dažniausia trauma.

Čiurnos raiščiai patempiami, kai pėda netikėtai kryptelėja į šoną, nikstelėja, pavyzdžiui, kai pašokęs žmogus nusileidžia ant nelygaus paviršiaus ar atsiremia pėdos kraštu. Pasitempti čiurnos raiščius labai paprasta ir kasdienėse situacijose, pavyzdžiui: lipant laiptais, paslydus ant ledo ir pan. Apie 90 proc. atvejų patempiami išoriniai čiurnos raiščiai. Šios traumos metu pėda pasukama į vidinę pusę, o skausmas jaučiamas išorinėje pėdos pusėje.

Simptomai

Patempus raiščius pagrindiniai simptomai yra skausmas, tinimas ir poodinės kraujosrūvos (mėlynės). Simptomų intensyvumas priklauso nuo raiščių patempimo laipsnio: esant lengvam patempimui jaučiamas skausmas, būna nedidelis tinimas. Dauguma pacientų gali vaikščioti, bet negali bėgti ar šokinėti. Kai būna sunkesnis raiščio pažeidimas, gali būti dalinis raiščio plyšimas. Nustatomas ne tik skausmas, bet ir didesnis tinimas, poodinis kraujo išsiliejimas. Vaikštant jaučiamas skausmas, pacientas gali žengti vos kelis žingsnius. Jei  raištis visiškai nutrauktas, pacientas jaučia didelį skausmą, tinimą, nustatomas poodinis kraujo išsiliejimas, vaikščioti beveik neįmanoma. Kartais jaučiamas sąnario nestabilumas.

Gydymas

Patempimams ir sumušimams gydyti naudojamos fizinės priemonės, tam tikras režimas.

Pirmomis valandomis po traumos galūnei suteikiama ramybė. Galūnė judinama tik tiek, kiek galima nesukeliant skausmo. Siekiant apsisaugoti nuo fizinio krūvio, kuris gali sukelti tolimesnį pažeidimą, ūmiu periodu gali būti naudojami įtvarai ar kitos priemonės.

Pirmas 48 valandas po traumos pažeista vieta šaldoma po 20 minučių kas 3–4 valandas. Šaldant gali būti naudojamas ledas, šaldytų daržovių pakuotės ar kitos parankinės priemonės.

Galūnę galima sutvirtinti vyniojant elastiniu bintu. Bintuoti reikia tvirtai, bet ne per daug stipriai, kad nesutrikdytumėte kraujotakos. Jei pirštai ima tirpti, šalti ar mėlynuoti, nedelsdami atlaisvinkite tvarstį ir bintuokite ne taip tampriai. Jei tinimas didelis, pažeistą galūnę reiktų pakelti ir laikyti širdies lygyje.

Nuskausminamuosius vaistus vartokite atsakingai, kad neužmaskuoti rimtos traumos. Praėjus tinimui, savijautą gali pagerinti lengvas masažas (pvz. VERSAN EMULSIJA).

Jei sausgyslių ir raiščių traumos kartojasi – pasikonsultuokite su gydytoju, vartokite specialius maisto papildus sasugyslėms (pvz. CIGNON).

Vėliau, kad sausgyslė greičiau atsistatytų,  pažeistai sričiai skiriami specialūs pratimai.

Product options spiral bound quantity * share on facebook linkedin share button https://college-homework-help.org/ tweet widget google plus one pinterest tabs overview watch videos/excerpts this unique book shows aspiring writers what they need to know to write their first novel.