SVEIKISĄNARIAI.LT

Tendinitas

Tendinitas – tai ne bakterinės kilmės sausgyslių uždegimas.

Dažniausiai sausgyslė pažeidžiama prisitvirtinimo prie kaulo vietoje. Uždegimas gali atsirasti dėl intensyviaus fizinio krūvio ar traumos, ypač jei jos kartojasi.

Tendinitas gali pažeisti bet kurią sausgyslę. Specifinės sausgyslės uždegimas dažnai turi specialų pavadinimą. Pavyzdžiui, dažniausiai pasitaikantis achilo sausgyslės uždegimas vadinamas achilitu. Šuolininkams į aukštį, krepšininkams, tinklininkams dažnai pasitaiko girnelės raiščių tendinitas. Dar gali būti didžiojo piršto, alkūnės, peties, klubo tendinitas. Neretai pasitaiko ir riešo tendinitas.

Didesnė tikimybė susirgti tendinitu yra vyresnio amžiaus žmonėms. Taip pat esant kaulų struktūros pakitimams (ne vienodo ilgio galūnėms), įvairioms kitoms ligoms (reumatoidinis artritas, podagra, psoriazinis artritas, infekciniai susirgimai), alerginėms reakcijoms (pvz. į tam tikrus vaistus).

Klinika

Skausmas einant, sąnario srities skausmas, patinimas, paraudimas, jaučiamas karštis, apriboti judesiai.

Ligos pradžioje gali būti jaučiamas tik nestiprus skausmas po didesnio fizinio krūvio (treniruotės, fizinio darbo). Vėliau pradeda skaudėti ir fizinio krūvio metu, o vėliau ir ramybėje. Skausmingas net menkas prisilietimas pažeistos sausgyslės srityje.

Ūmaus tendinito atveju arba po sunkesnių traumų skausmas gali būti staigus, aštrus.

Negydant tendinitas gali pereiti į lėtinę formą. Tuomet liga sunkiau gydoma, užtrunka ilgiau, skausmas tampa nuolatiniu. Tendinitas labai susilpnina sausgyslės atsparumą. Traumos atveju ji gali greičiau plyšti.

Diagnozė

Tendinitas nustatomas iš apžiūros ir paciento nusiskundimų. Po traumos gali būti atliekama rentgenograma, kad įsitikinti, jog nėra lūžio. Taip pat gali būti naudojamas magnetinio rezonanso tyrimas, echoskopija.

Gydymas

Ankstyvoje tendinito stadijoje rekomenduojamas poilsis. Tačiau tik ligos pradžioje. Vėliau reikėtų kaip galima greičiau pradėti daryti fizinius pratimus. Rekomenduojami tempimo, raumenų stiprinimo pratimai.

Taip pat rekomenduojami kompresai, ultragarsinės procedūros, lazerinė arba magnetinė fizioterapija.

Simptomams palengvinti gali būti skiriami nesteroidiniai priešuždegiminiai preparatai. Galima naudoti įvairius įtvarus, tvarsčius. Gydant tendinitą kartais naudojami ir kortikosteroidai.

Jei sausgyslė trūkusi, pažeista vieta smarkiai ištinusi ar ankstesnis gydymas nepadeda, gali tekti galūnę gipsuoti arba operuoti. Operuotis gydytojai pataria jauniems ir aktyviai sportuojantiems pacientams, o konservatyviai gydytis – vyresnio amžiaus pacientams.

Po operacijos sveikimo laikotarpis trunka apie 6 savaites. Reabilitacija gali užtrukti 2 – 3 mėnesius. Reabilitacijos metu laipsniškai daromi tempimo, raumenų stiprinimo pratimai. Sprotininkams grįžti į sportinę veiklą leidžiama po 3 – 4 mėnesių.

Profilaktika

Svarbiausia pradėti sportuoti reikia nuo lengvų pratimų, mažų apkrovų. Tempą ir apkrovas didinti palaipsniui.

Pajutus skausmą, reikia mažinti apkrovas, tempą arba visai nustoti sportuoti ar dirbti. Paprasčiausiai pailsėti ir tik po to tęsti užsiėmimus.

If your tip is selected, we’ll effective reference feature it help me do my homework in an upcoming issue of swn.