Sveiki Sąnariai » Sausgyslė
SVEIKISĄNARIAI.LT

Sausgyslė

Kas yra sausgyslės?
Sausgyslės yra lyg virvės, sujungiančios raumenis su kaulais, jos leidžia kūnui atlikti judesius. Susitraukdami raumenys traukia sausgysles, o jos traukia kaulus. Taip įvyksta judesys.

Kaip atrodo sausgyslės?
Sveikos sausgyslės yra skaisčiai baltos spalvos, labai elastingos ir labai atsparios mechaniniam apkrovimui.

Kokį darbą atlieka sausgyslės?
Pagrindinis sausgyslių darbas yra perduoti raumenų jėgą kaulams, priversti sąnarius judėti.
Taip pat sausgyslės padeda užtikrinti reikiamą sąnarių judrumą, suteikia sąnariams papildomo stabilumo.

Ką tenka patirti sausgyslėms judėjimo metu?
Žmogui judant, o ypač aktyviai sportuojant, sausgyslės turi atlaikyti dideles apkrovas. Jos yra veikiamos tiek tempimo, tiek spaudimo, tiek sukimo jėgų, turi atlaikyti ir staigius smūgius.

Iš ko sudarytos sausgyslės?
Sausgyslės sudarytos iš skaidulinio jungiamojo audinio, kuriame yra apie 65–80 % I tipo kolageno skaidulų ir 1 % elastino. Tarp kolageno skaidulų yra baltymų ir mukopolisacharidų. Kiekvieną kolageno skaidulą gaubia plona jungiamojo audinio plėvelė, sujungianti skaidulas tarpusavyje.

Kokį darbą atlieka kolagenas, elastinas, mukopolisacharidai?
Kolageno ir elastino skaidulos suteikia sausgyslėms tvirtumo, o jų spiralinis išsidėstymas leidžia išsitempti reikiamu metu. Tarp skaidulų esantys baltymų ir mukopolisacharidų junginiai pritraukia vandenį, taip sausgyslėms padeda išlaikyti tinkamą formą ir suteikia reikiamo elastingumo.

Kaip maitinasi sausgyslės?
Sausgyslėse tarp stambių kolageno skaidulų įsiterpia smulkutės kraujagyslės. Jos aprūpina ląsteles deguonimi ir maisto medžiagomis. Kad jungiamasis audinys sausgyslėje formuotųsi tinkamai, turi nepritrūkti reikiamų maisto medžiagų ir mikroelementų (ypač mangano ir vitamino C).

Kas gali pakenkti sausgyslėms?
Sausgyslėms gali pakenkti tiek nuolat pasikartojantys, tiek netikėti staigūs judesiai, pertempimai. Sausgyslių apkrova labai susijusi su profesine veikla ir gyvenimo būdu. Dažniausiai dėl įvairių sausgyslių problemų nukenčia sportininkai, nes jų didžiulis fizinis krūvis. Taip pat asmenys, kurie po pasyviai praleistos darbo savaitės griebiasi aktyvios veiklos ar pradeda intensyviai sportuoti.

Kurios sausgyslės dažniau nukenčia?
Dažniausiai nukenčia rankų ir kojų sausgyslės. Kojų, rankų – nes joms tenka didesnės apkrovos dėl intensyvesnio darbo, didesnės judesių amplitudės bei mažesnės apsaugos.

Kas ir kaip turėtų rūpintis sausgyslėmis?
Sausgyslių sveikata rūpintis turėtų ne tik sportininkai. Kiekvienas privalo pasistengti sureguliuoti darbo ir poilsio režimą, taikyti tinkamą fizinį krūvį ir pasirūpinti, kad sausgyslėms nepritrūktų tokių reikiamų maisto medžiagų kaip I tipo kolagenas, mukopolisacharidai, manganas, vitaminas C.

Turite klausimų?