Sveiki SąnariaiZita Kelmickaitė: „Sąnariai visąlaik apie save primena“ - Sveiki Sąnariai
SVEIKISĄNARIAI.LT

Zita Kelmickaitė: „Sąnariai visąlaik apie save primena“

Televizijos ir radijo laidų vedėja, etnomuzikologė Zita Kelmickaitė (68 m.) pasakoja, kad į kelionę visuomet pasivadina tik jauną operatorių. Vardan to, kad kolega nesiguostų nepakeliamais sąnarių skausmais, kurie gerai pažįstami vyresniems šios profesijos atstovams, kaip ir jai pačiai.

Rasti laiko savo sveikatai

Pasak Z.Kelmickaitės, bėda ta, kad mes linkę numoti ranka į organizmo siunčiamus signalus, pro ausis praleisti medikų patarimus, rekomendacijas. Nors gydytojai ragina susimąstyti apie sąnarių „galiojimo laiką“, nes šiems susidėvėjus gali tekti juos keisti dirbtiniais. Žinoma moteris apgailestauja, jog neklausydami medikų rizikuojame prisišaukti nelaimę.

„Visą laiką jaučiu sąnarius. Kartais juos skauda labiau, kartais mažiau. O vienąsyk kojos kelias buvo tiek sutinęs, jog kolegė Edita Mildažytė, pamačiusi, kaip sunkiai lipu laiptais, mane kone per prievartą įsodino į automobilį ir nuvežė į Lazdynų ligoninę. Apžiūrėjęs chirurgas konstatavo, kad yra trūkęs meniskas“, – sako darbais užsivertusi Z.Kelmickaitė.

„Kai žmogus guodžiasi, kad sąnariai „neklauso“, norisi užduoti klausimą: o tu klausai, ką tau sako gydytojai? Pavyzdžiui, jei daug stovime, jie ragina šiek tiek išjudinti, „paklibinti“ sąnarius, pasivaikščioti. Galvoji, negi aš dabar kaip kvailė trypsiu arba linguosiu kojomis. Mačiau, kaip šventai gydytojų klausoma, pavyzdžiui, Amerikoje ar Australijoje, o mes esame nepaklusnūs pacientai“, – pripažįsta moteris.

Antsvoris – priešas

„Antsvoris irgi nepadeda sąnariams. Jei tik paklausytum gydytojų ir vakarais nevalgytum… Bet darbo mašina taip užsisuka, kad grįžęs iš darbo vienuoliktą valandą vakaro negi neįmerksi akių į skaniai atrodančią lėkštę ar neįmesi į pilvą sumuštinio“, – sako Z.Kelmickaitė.

Moteris džiaugiasi, kad sąnariai jai neiškrėtė pikto pokšto dalyvaujant LRT projekte „Nacionalinė ekspedicija“, kuomet komanda plaukdama upėmis jau aplankė Ukrainą, Baltarusiją, Lenkiją ir Latviją. Narstant per istorines Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemes reikėjo nepaprastai daug ištvermės ir fizinių jėgų.

„Mano amžinatilsį mama sirgo sąnarių ligomis. Mačiau, kaip ji deda visokius kaulažolių ir auksinio ūso kompresus“, – pasakoja Z. Kelmickaitė, pridurdama, kaip svarbu iš anksto pasirūpinti sveikata, nelaukiant, kol prirems bėda.

Z.Kelmickaitė sako yra gėrusi VERSAN papildus sąnariams – džiaugiasi, kad šie padėjo ir sveikata ženkliai pagerėjo.

Mėgsta keliauti

Z.Kelmickaitė juokauja, kad fizinį aktyvumą palaiko nebent tuomet, kai vejasi troleibusą ar autobusą. Be to, gyvendama ketvirtame aukšte kiekvieną rytą aukštai laipioja, namo grįžta su sunkiais nėšuliais rankose.

„Kaimynai juokiasi, kad manęs nepavysi. Tad kol nepaveja, tol yra gerai“, – nusijuokia Z.Kelmickaitė.

Moteris mėgsta keliauti. Lankėsi Kinijoje, Australijoje, Amerikoje, Izraelyje, Švedijoje, Norvegijoje ir kitose šalyse.

„Skrydis į Australiją trunka šešiolika valandų. Taip džiaugiuosi, kuomet įsėdu į lėktuvą ir išsimiegu kaip kūdikis. Operatorius tik spragteli pirštais, kad jau atvykome. Visada imu tik jauną operatorių, idant jis nors nepasakotų apie jokius sąnarius. Įsivaizduokite, operatoriai visą gyvenimą nešioja kameras, kurios anksčiau, beje, būdavo sunkesnės. Jų fizinis krūvis labai didelis: jie turi bėgti, susilenkti, atsigulti, kad pagautų vienokį ar kitokį kadrą. Tad vyrams būna ir iškrypę stuburai, ir sąnariai skaudantys“, – pasakoja laidų vėdėja.

Grožio kultas

Z.Kelmickaitė pastebi, kad dabar kalbame tik apie tai, kaip nebūti storam užuot daugiau rūpinęsi sąnariais ir kaip pratęsti jų galiojimo laiką. Dažnai numojama ranka į tai, kad sąnariai girgžda. Kol prie sienos nepriremia sunkūs sveikatos rūpesčiai.

„Jeigu ant veido iššoka spuogas, iš karto negražu. Bet ne dėl grožio gyvename. Gyvename, kad vaikščiotume, kad mūsų protas būtų aštrus.“ – pasakoja moteris.

Pasak Z.Kelmickaitės, norėdami išsaugoti sveikus sąnarius nerykite nesveiko maisto, vaikščiokite daugiau arba plaukiokite baseine, su niekuo nesipykite ir džiaukitės gyvenimu.

Komentaras

Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiasis gydytojas Dalius Barkauskas:

– Pagal fizikos dėsnius bet kuri judanti sistema yra pasmerkta sudilti. Tad žmogus, kaip ir visi kiti judantys gamtos kūnai, vienaip ar kitaip yra pasmerkti sudilti. Jeigu tai yra fiziologinis procesas, sąnarys mums tarnauja iki gyvenimo pabaigos. Žinoma, jis kenčia, bet vis tiek tarnauja. Problema šiais laikais yra ta, kad negyvename taip, kaip mūsų kūnas yra sutvertas. Visų pirma per daug sėdime.

Pagal neigiamą poveikį sėdėjimą galima prilyginti rūkymui. Tokiu atveju keičiasi medžiagų, sąnario apykaitos, kraujagyslės tampa mažiau elastingos. Be to, vyksta natūralūs amžiaus pokyčiai. Vienas jų – nuo trisdešimt penkerių ar keturiasdešimties metų kiekvienas iš mūsų prarandame po 0,5 iki 1 procento raumeninės masės kasmet. Tad apsauga sąnariams irgi mažėja. Kai kūnas to neigiamo krūvio priimti nebegali, sąnarys „griūna“.

Kuo žmogui daugiau metų, tuo turime daugiau, o ne mažiau judėti: ir darže pasikapstyti ir gėlytėmis pasirūpinti, atlikti buities darbus ar sugrėbti lapus. O jeigu galvojame apie sportą, tai turi būti įvairiapusė veikla.

Turint antsvorio dažniausiai būna sutrikusi medžiagų apykaita ir tai taip pat kenkia sąnariams.

Sąnariui yra reikalingos įvairios medžiagos. Šiuolaikinėje mityboje trūksta kolageninių skaidulų. Tačiau visų pirma turime sudaryti judesio režimą, nes jeigu aš sėdžiu prie kompiuterio, spaudau pelę rodomuoju pirštu ir įsivaizduoju, kad suvalgius šaltienos sąnariams bus geriau, tikrai geriau nebus. Tik nuo riebalų pertekliaus užaks kraujagyslės.

Deimantė Gruodė
Savaitraštis „Lietuvos sveikata“ 2019m.

 

Turite klausimų?