Skip to main content

Ką žinome apie kelio girnelę?

By August 22, 2022Uncategorized

Kelio sąnariai – vieni didžiausių ir sudėtingiausių sąnarių mūsų kūne, nuolatos atlaikantys didžiules apkrovas!

Kelio sąnario judesyje dalyvauja trys pagrindiniai kauliniai elementai: šlaunikaulis, blauzdikaulis ir kelio girnelė, raiščiu sujungta su blauzdikauliu.

Kelio girnelė yra atsakinga už sklandų kelio sąnario veikimą ir atlieka apsauginę šio sąnario funkciją. Ji yra lyg kelio sąnario skydas. Vaikštant ar kitaip judant, kelio girnelė slankioja, o judesiai yra kontroliuojami raumenų, raiščių ir sąnarinio skysčio.

Kuomet netaisyklingai sportuojame, dėvime netinkamą avalynę ar nuolat kartojame tą patį krūvį tik vienai raumenų grupei, išsivysto raumenų disbalansas, ko pasekoje sutrinka kelio sąnario judesio funkcija ir kelio girnelė pradeda slysti pakitusiu kampu, žalodama kremzlinius paviršius ir sukeldama nemalonius pojūčius ar traškėjimą judesio metu.

Pasistenkime išvengti kelio sąnarių negalavimų:
✓  Atlikime tempimo, raumenų stiprinimo pratimus. Didesnį dėmesį kreipkime sėdmenų, šlaunų ir blauzdų raumenims, kurie įtakoja kelių sąnarių sveikatą;
✓  Neužmirškime lavinti pusiausvyros bei atlikti raumenų koordinaciją lavinančius pratimus, kurie stiprina sąnarių raiščius bei raumenis, taip prisidėdami prie sąnarių sveikatos.
✓  Atlikdami pratimus ar darbuodamiesi klūpint, stenkimės, kad paviršius ant kurio klupime būtų kuo minkštesnis arba pasitelkime į pagalbą minkštą ar kelis kartus perlenktą kilimėlį. Jei klūpint ant kieto pagrindo yra atliekami kojų tiesimo judesiai ar svyravimai, prispausta kelio girnelė sunkiai juda savo vagoje, ko pasekoje galime pažeisti tiek kremzles, tiek minkštuosius sąnarių audinius.
✓  Kad ir ką bedarytume, nuolat atkreipkime dėmesį į kojų padėtį. Venkime pėdos pasisukimo į išorę, o kelių į vidų;
✓  Atlikdami pratimus ar darbuodamiesi klūpint, stenkimės, kad ties kelio sąnariu nevyktų jokie judesiai.
✓  Nesvarbu, ar tai būtų kelių, pečių ar čiurnų sąnariai – visi jie sudaryti iš kremzlių, kurios neturi kraujagyslių. Sąnarių kremzlės pamaitinamos judesio metu, kuomet sąnaryje esantis sąnarinis skystis sutepa sąnarinius paviršius – kremzles. Nuo to, kokios kokybės yra sąnarinis skystis, priklauso sąnarių mityba ir būklė. Pamaitinkime savo sąnarius jiems būtinomis medžiagomis!
✓  Nepamirškime, kad sąnariais turime rūpintis nuolat, net ir tuomet, kai jie sveiki!