Skip to main content

Mobilūs ir stabilūs sąnariai. Kuo jie skiriasi?

By August 23, 2022November 28th, 2022Uncategorized

Mūsų sąnariai skirstomi į mobilius ir stabilius! Sąnarių mobilumo ir stabilumo paskirtis – užtikrinti teisingą laikyseną judesio metu, nekompensuojant papildomais, neleistinais judesiais.

  • Mobilieji sąnariai geba atlikti judesį visoje sąnario amplitudėje iki natūralaus aplinkinių audinių (raumenų, sausgyslių, raiščių) apribojimo.
  • Stabilieji sąnariai atsakingi už kūno laikysenos kontrolę, judesio stabilumą.

Esant ribotam sąnario mobilumui arba stabilumui į pagalbą „pasikviečiami” aukščiau ir žemiau „sutrikusiojo sąnario” esantys sąnariai, kurių dėka yra atliekamas judesys. To pasekoje sąnariai, raumenys, raiščiai, sausgyslės ir fascijos yra apkraunami netaisyklingai ir yra sutrikdomas normalus judesys, o tai gali lydėti prie sąnarių negalavimų ateityje.

Pavyzdžiui, jei krepšinį žaisime apribodami mobilaus čiurnos sąnario darbą (pvz.: per stipriai susirišę čiurną dengiančius batus), tai stabilus kelio sąnarys mėgins kompensuoti čiurnos sąnario nepakankamą darbą ir laikui bėgant galime turėti kelio sąnario negalavimų.

Todėl, kad galėtume saugiai ir efektyviai judėti, sąnarių mobilumo ir stabilumo savybės turi išlaikyti pusiausvyrą.

Tam užtikrinti svarbu:

✓ Atlikime vos 5 minutes trukdantį testą ir pasitikrinkime sąnarių mobilumą: https://testas.sveikisanariai.lt/;
✓ Neturėkime arba bent sumažinkime viršsvorį, nes jis įtakoja laikysenos, eisenos pokyčius. Daugiau apie viršsvorį skaitykime praeitoje naujienoje adresu: https://bit.ly/virssvoris;
✓ Išgerkime pakankamą kiekį vandens, kuris turi įtakos sausgyslių, sąnarių kremzlių elastingumui. Kiek mums reikia išgerti vandens galime apsiskaičiuoti adresu: https://judeksveikas.lt/kiek-vandens-isgerti;
✓ Daugiau judėkime. Keletas užsiėmimų, kurie nenuvargins mūsų sąnarių: https://bit.ly/uzsiemimai-nevarginantys-sanariu;
✓ Ir žinoma, norint užtikrinti sklandų sąnarių darbą, būtina, kad sąnariai gautų pakankamai būtinų jiems medžiagų: hidrolizuoto kolageno, hialurono rūgšties, gliukozamino, chondroitino bei vitaminų.