Sveikame kelio sąnaryje, kaip ir kituose sąnariuose, kaulinius paviršius dengia neturintis kraujagyslių kremzlės sluoksnis, neleidžiantis kaulų paviršiams trintis tose vietose, kuriose vyksta judesys.
Kol kremzlinis sąnario paviršius yra tvirtas ir vientisas, sąnarys juda sklandžiai slysdamas, nestrigdamas ir nesukeldamas nemalonių pojūčių ar garsų.
Apie 70% sąnario kremzlės audinio sudaro II tipo kolageno skaidulų tinklas užtikrinantis kremzlės elastingumą ir būtinas, kad ląstelės galėtų atsinaujinti. Likusią dalį sudaro ląstelės – chondrocitai ir užpildas tarp jų:
- Hialurono rūgštis padedanti palaikyti kremzlės drėgmę, sutepanti sąnarį, sauganti kremzlės audinį nuo susidėvėjimo ir smūgių;
- Gliukozamino ir chondroitino junginiai pritraukiantys vandenį ir veikinatys kaip lubrikantai, mažinantys trintį tarp sąnarinių paviršių.
Sąnarių kremzlės aukščiau minėtomis medžiagomis yra pamaitinamos judesio metu, kuomet susiformuoja slėgis, kuris sąnarinį skystį tarsi išsispaudžia.
Nuo to, kokios kokybės yra sąnarinis skystis, priklauso sąnarių mityba ir būklė. Tad, norėdami išsaugoti savo sąnarius sveikus:
✓ Nepamirškime svarbiausios taisyklės – sąnariais privalome rūpintis nuolat, net ir tuomet kai jie sveiki;
✓ Būkime fiziškai aktyvūs. Mankštinkimės, važinėkimės dviračiu, daugiau vaikščiokime gamtoje;
✓ Stenkimės atsikratyti antsvorio (jei tokį turime). Sumažėjus kūno svoriui, sumažės krūvis tenkantis sąnariams;
✓ Į mitybos racioną įtraukime hialurono rūgšties turinčių produktų: natūralaus sultinio, vynuogių, sojos. Taip pat kolageno gamybą skatinančio vitamino C turinčių produktų: citrusinių vaisių, lašišos, raugintų kopūstų;
✓ Gerkime pakankamai vandens. Vanduo padeda sąnariams išlikti minkštiems, paslankiems ir tinkamai „pamaitintiems”, nes vanduo padeda pernešti reikalingas maisto medžiagas;
✓ Papildykime savo kasdienę mitybą maisto papildais, praturtintais sąnariams reikalingomis medžiagomis:kolagenu, hialurono rūgštimi, chondroitinu, gliukozaminu, vitaminais D ir C!