Pritūpimai – neatsiejama mūsų gyvenimo dalis – be jų neįmanoma būtų pragyventi nei vienos dienos! Pritūpimų pagalba mes galime atlikti daugybę kasdieninių veiksmų: prisėsti ar atsistoti nuo kėdės, išlipti iš automobilio, užsirišti batus ar pakelti pamestus raktus.
Atliekant pritūpimą dalyvauja:
- Visi kojų raumenys;
- Vienu metu dirba net 3 sąnariai: kelių, čiurnų ir klubų;
- Ir, nors judesys yra apatinės kūno dalies, dirba net nugaros, pilvo raumenys, nes labai svarbu pritūpimo metu išlaikyti tvirtą nugarą/korpusą.
Kadangi dažnai pritūpimai atliekami netaisyklingai, traumuojant stuburą, ko pasekoje atsiranda nugaros skausmai, labai svarbu:
✓ Atliekant pritūpimą stovėti taip, kad pėdos būtų pečių plotyje, pėdų pirštai pasukti 15-30 laipsnių į išorę;
✓ Tūpiant keliai turi būti nukreipti ta pačia kryptimi, kaip ir pėdų pirštai;
✓ Pritūpimo metu išlaikyti pėdas pilnai prispaustas prie grindų, tai yra viso pritūpimo metu neatkeliant nei kulnų, nei pirštų nuo žemės;
✓ Tūpimo pirmasis impulsas turi prasidėti nuo lenkimosi per liemenį, dubenį stumiant atgal, bet išlaikant tiesią nugarą;
✓ Pratimo metu turi būti ne tik tiesi, įtempta nugara, bet ir įtempti pilvo preso raumenys;
✓ Siekiant išmokti taisyklingo pritūpimo, tūpti iki kol šlaunis yra horizontalioje padėtyje, tam, kad išvengti galimo stuburo traumavimo.
Video medžiaga, kaip atlikti taisyklingą pritūpimą -> https://www.youtube.com/watch?v=rk0SEoavi7I
Svarbu atsiminti!
- Treniruočių metu, dažnai atliekant pritūpimus, rinkimės avalynę neaukšta pakulne ir kietu padu;
- Pratimo metu jokiu būdu neleiskime keliams ar pėdoms krypti į vidų, nes taip traumuojami kelio meniskai (kelio sąnarių kremzlės);
- Pritūpimo metu žiūrėkime tiesiai, neužverskime galvos į viršų;
- Pritūpimo metu dubenį žemyn leiskime simetriškai, tai yra tūpiant neperneškime kūno svorio labiau ant vienos kojos, labiau apkraunant vienos pusės raumenis.